Najnowsze wpisy, strona 1


Bardo dla aktywnych – rowerem przez Pogranicze...
11 sierpnia 2021, 12:26

Bardo – miasteczko usytuowane nad Nysą Kłodzką w górach Bardzkich – jest nie tylko jednym z najciekawszych celów weekendowych wycieczek na Dolnym Śląsku, ale także doskonałą bazą wypadowa na wyprawy rowerowe i wycieczki piesze po Pograniczu Kłodzkim.

 

 

Jedną z największych atrakcji Pogranicza Kłodzkiego jest sieć tras rowerowych. Singletrack Glacensis to największa sieć singletracków w Europie. Trasy biegną wschodnią ścianą Kotliny z samej północy, ze Srebrnej Góry i Barda, na południe, czyli do Czarnej Góry i Międzygórza. Singletracki, to ścieżki rowerowe o szerokości do 1,5 metra. tworzą one pętle, po których poruszamy się tylko w jednym kierunku. Na wjeździe na poszczególne pętle znajdują się bramy wjazdowe, a na trasie miejsca postojowe i stacje naprawcze. W Bardzie łączna długość tras singletrack wynosi blisko 35 km. Najkrótsza trasa – Pętla Hrabiowska – prowadzi od Hotelu Bardo do punktu widokowego Miejsce Hrabiowskie i z powrotem. Z kolei Wokół Wzgórza Różańcowego przebiega 3-kilometrowa trasa, polecana w szczególności mniej zaawansowanym rowerzystom. Kolejne trasy to ponad 11 km trasa Pętla Łaszczowa docierająca na taras widokowy na urwisku – miejsca znane jako Obryw skalny. Roztacza się z niego panorama Barda, Przełomu Bardzkiego i północnej części Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich. Z kolei najdłuższa Pętla Wilcza ma długość przekraczającą 25 km i przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.

 

 

Kolejną atrakcją Barda są spływy kajakowe i pontonowe po Nysie Kłodzkiej, która wijąc się szerokimi zakolami, przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich. Przełom Bardzki to środkowy, najbardziej malowniczy odcinek Nysy Kłodzkiej o długości 14 km pomiędzy Ławicą a Bardem – ze względu na swój urok przełom ten nazywany jest Cudem Sudetów.

 

 

 

 

Bardo – rowerem przez Pogranicze Kłodzkie...
06 sierpnia 2021, 18:18

Bardo to urokliwie ulokowane miasteczko w Górach Bardzkich.  Oprócz miejsc związanych z historią i kulturą miasta, takich jak bazylika mniejsza i działające w jej sąsiedztwie Muzeum sztuki Sakralnej oraz ruchoma szopka, w miejscowości można przespacerować się po Wzgórzu Różańcowym z zabytkowymi kaplicami czy spojrzeć na miasto z jednego z punktów widokowych.

 

 

Wizytówką Barda jest barokowa bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, a do jego najcenniejszych skarbów należy otoczona kultem Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary, będąca najstarszą rzeźbą sakralną w Polsce, organy mistrza Eberharda oraz obrazy autorstwa Michaela Willmanna, zwanego „śląskim Rembrandtem”.

 

 

 

Na terenie sąsiadującego ze świątynią klasztoru Redemptorystów mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią Barda, malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne, w tym zbiór figurek Matki Bożej Bardzkiej z XVII-XIX wieku, kolekcję korpusów ukrzyżowanego Chrystusa oraz XVII-wieczną monstrancję ze złoconego srebra, ufundowaną przez Fryderyka Steinera, opata kamienieckiego. Ciekawą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest ruchoma szopka panoramiczna, która powstała w 1970 roku w miejscu, gdzie do początku XIX wieku znajdowała się przykościelna krypta grzebalna dla zakonników dla upamiętnienia 700-lecia tradycji pielgrzymek do Barda. 

 

 

 

 

Jednym z najciekawszych miejsc spacerowych w Bardzie jest 380-metrowa Łysa Góra – obecnie nazywana Wzgórzem Różańcowym. Po objęciu parafii bardzkiej przez redemptorystów w I połowie XX wieku na górze zbudowano kaplice drogi różańcowej. Każdą z budowli charakteryzuje inny styl – ich architektura nawiązująca m.in. do średniowiecznego zamku kamienny czy mauretańskiej twierdzy.

 

Jednym z symboli Barda są pierniki, które wypiekało się w mieście co najmniej od połowy XV wieku. Najsłynniejszą bardzką piernikarnię w XIX wieku prowadził w domu pod adresem Rynek 4 Robert Gerlich. Dziś w tym samym miejscu działa kawiarnia i cukiernia „Bardzkie Pierniki – Fabryka” kontynuująca dawne tradycje cukiernicze. Co roku w czerwcu w mieście obchodzone jest „Święto Bardzkiego Piernika” z historyczną paradą piernikową, inscenizacjami z życia dawnych bardzian i jarmarkiem. 

 

Złoty Stok – rowerem przez Pogranicze...
04 sierpnia 2021, 13:16

Złoty Stok jest jednym z ciekawszych miast Pogranicza Kłodzkiego. W miejscowości amatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na przejażdżki rowerowe trasami typu „single track”, których z Złotych Stoku jest łącznie 26 km, a także do parku linowego „Skalisko”. Sporo atrakcji czeka też wszystkich, którzy w Złotym Stoku odwiedzą Kopalnię Złota i zrekonstruowaną Średniowieczną Osadę Górniczą. 

 

 

 

Jedną z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej jest sieć tras rowerowych „Singletrack Glacensis”. Trasy biegną wschodnią ścianą Kotliny z samej północy, ze Srebrnej Góry i Barda, na jej samo południe, czyli do Czarnej Góry i Międzygórza, po drodze obejmując między innymi o Złoty Stok. W Złotym Stoku można wybrać się na przejażdżkę blisko 9-kilometrową „Pętlą Złotą” oraz 2-kilometrową trasą „Dwie przełęcze”, a także najbardziej wymagająca kondycyjnie 12-kilometrową „Pętla Złoty Stok”.

 

 

Amatorzy aktywności na świeżym powietrzu mogą wybrać się do Parku Linowego „Skalisko” zlokalizowanego w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, który częściowo obejmuje obszary leśne oraz teren dawnego kamieniołomu. Na śmiałków w „Skalisku” czekają przejścia akrobatyczne pomiędzy drzewami, w tym balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki – zjazdy na linie o łącznej długości 1050 metrów oraz wiele innych atrakcji.

 

Jednymi z najbardziej oryginalnych atrakcji turystycznych Złotego Stoku jest podziemna trasa turystyczna powstała na terenie zamkniętej w 1961 roku kopalni złota oraz wiernie odtworzona średniowieczna osada górnicza z młyńskim kołem, ścieżką strachu i minizoo.